
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
14.00 mm HSS Bright Finish 118? Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 034140
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2A jobber drill bits can be used in both hand held and machine applications and are available in many metric sizes from 0.15 mm to 15 mm. With a conventional, 118 degree point for easy re-grinding, the drills have a bright finish for a clean and accurate result by ensuring workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool. 2A Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and many other materials.
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 108 mm |
|---|---|
| Overall Length | 160 mm |
| Specification Number | DIN 338 |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Cutting Direction | Right |
| Shank Type | Straight |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Web Configuration | Tapered |
| Specification Designation | DIN |
| Decimal Size | 0.5512" |
| Drill Point Angle | 118 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Shank Type | Straight |
| Web Configuration | Tapered |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Metric Size | 14.00 mm |
| Series | 2A |
| Coating/Finish | Bright |
| Point Type | Standard |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Material | High Speed Steel |
| Flute Type | Spiral |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Inches | 6.2992" |
| Overall Length Metric | 160 mm |