
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
14.50 mm HSS Bright Finish 118? Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 034145
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2A jobber drill bits can be used in both hand held and machine applications and are available in many metric sizes from 0.15 mm to 15 mm. With a conventional, 118 degree point for easy re-grinding, the drills have a bright finish for a clean and accurate result by ensuring workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool. 2A Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and many other materials.
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Brand | Precision Twist Drill |
|---|---|
| Drill Point Angle | 118 |
| Overall Length Metric | 169 mm |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Overall Length | 169 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Specification Designation | DIN |
| Specification Number | DIN 338 |
| Point Type | Standard |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Flute Type | Spiral |
| Metric Size | 14.50 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Material | High Speed Steel |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Overall Length Inches | 6.6535" |
| Series | 2A |
| Shank Type | Straight |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Web Configuration | Tapered |
| Coating/Finish | Bright |
| Decimal Size | 0.5709" |
| Flute Length | 114 mm |
| Cutting Direction | Right |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Point Angle | 118 Deg. |