
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15.00 mm HSS Bright Finish 118? Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 034150
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2A jobber drill bits can be used in both hand held and machine applications and are available in many metric sizes from 0.15 mm to 15 mm. With a conventional, 118 degree point for easy re-grinding, the drills have a bright finish for a clean and accurate result by ensuring workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool. 2A Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and many other materials.
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Web Thinning | Web-Thinned |
|---|---|
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Flute Length | 114 mm |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Overall Length Inches | 6.6535" |
| Series | 2A |
| Web Configuration | Tapered |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Type | Spiral |
| Specification Designation | DIN |
| Specification Number | DIN 338 |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Overall Length | 169 mm |
| Overall Length Metric | 169 mm |
| Point Type | Standard |
| Decimal Size | 0.5906" |
| Shank Type | Straight |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Web Configuration | Tapered |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Drill Point Angle | 118 |
| Material | High Speed Steel |
| Metric Size | 15.00 mm |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Shank Style | Cylindrical shank |