
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/16 HSS Bright Finish 130 Deg. Extra Length Drill
- Item Code: 0347393
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
The A977 extra long series PFX drill comes in metric diameters from 1.50 mm to 14.00 mm. The PFX series of drills have a specially designed parabolic flutes which eliminates the need to drill deep holes in short steps (pecking), so even extra deep holes can be drilled in a single pass. The drills have a bright finish which helps stop workpiece material from sticking to the cutting edge. Made from premium High Speed Cobalt, the drills can be used to drill a number of materials including steels, stainless steels and aluminium. The A977 has a 130 degree point which helps with self-centering and also means less force is needed to drill the hole. The A977 drills are recommended for drilling very deep holes and in applications where extra reach is needed.
Features
Back To Top- Heavy-Duty parabolic flute design allows greater drilling depths in one pass
- Notched Point improves chip formation
- Premium cobalt base material increases wear resistance
- Bright finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Fractional Diameter | 1/16" |
|---|---|
| Material | Cobalt |
| Metric Diameter | 1.59 mm |
| Point Angle | 130 Deg. |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Decimal | 5.9055" |
| Overall Length Metric | 150 mm |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Diameter | 0.0625" |