
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-8 in. UNC HSS Bright H4 Straight Flute 2B/3B Taper Hand Tap
- Item Code: 0348796
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Straight flute hand tap NO1 with a 6-8xP taper lead, for Unified National Coarse thread UNC 1" with 8 TPI and 3B class of fit with H4 pitch diameter limits, dimensions according to ANSI standard with 0.8000" shank and 0.6000" square drive, HSS with bright finish for 1.5xD through or blind hole threading in free machining and plain carbon steel and copper or copper alloys
Features
Back To Top- The most versatile taps for hand use or machine tapping in a wide variety of materials in through or blind hole applications
- Available in 3 chamfer lengths - taper, plug and bottoming
- Premium substrate with bronze oxide body and shank reduces rust and corrosion
- Bright finish flutes improve chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Bright |
|---|---|
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Inches | 5.125" |
| Number of Flutes | 4 |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Fractional | 5-1/8" |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |
| Overall Length Metric | 130.18 mm |
| Material | HSS |