
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.5000 in. (1/2) Cutter Diameter x 0.5000 in. (1/2) Shank Diameter x 2.0000 in. (2) Length of Cut x 4.0000 in. (4) Overall Length Carbide 3 Flute Uncoated 45 Deg. Helix Square Endmill
- Item Code: 03495-HELICAL
- Brand: Helical
- Unit Size: 1
Description
For Aluminum ; H45AL-L-30500
Features
Back To Top- Designed for outstanding performance and accelerated metal removal rates in aluminum and non-ferrous materials
- Designed with a high helix for improved part finish and shearing action
- Cylindrically ground to maintain edge strength
- Center cutting
- Excellent performance in High Efficiency Milling (HEM)
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Zplus coating offers higher hardness and added lubricity for maximum performance
- Solid carbide end mills
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| LOC Multiple | (4x) |
|---|---|
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Coating/Finish | None |
| Coolant Through | No |
| Shank Diameter | 0.5000" (1/2) |
| Shank Length | 2.0000" (2) |
| Number of Flutes | 3 |
| Tool Description | H45AL-L-30500 |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Chip Breaker | No |
| Brand | Helical |
| Center Cutting | Yes |
| Decimal Diameter | 0.5000" |
| Length of Cut | 2.0000" (2) |
| Material | Solid Carbide |