
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15/32 in. HSS Bright 118 Deg. General Purpose Screw Machine Drill
- Item Code: 040030
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R40 screw machine length drills have a 118 degree conventional point for easy re-grinding so the drills can be re-used many times. They are manufactured from High Speed steel for drilling many materials including steel, stainless steel and aluminum, and come with a bright finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool, so you get a cleaner more accurate hole (sizes 45/64 and above are steam oxide). There is a huge range of drills available, with 77 diameters in all, from 3/64 inch all the way up to 2 inches and for added versatility, the drills can be used in both machine and hand held applications. Please see R41 and R42 drills for matching drills in wire gauge and letter diameters respectively.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Tech Specs
Back To Top| Brand | Precision Twist Drill |
|---|---|
| Coating/Finish | Bright |
| Decimal Size | 0.4688" |
| Flute Length | 2-1/8" |
| Overall Length Metric | 92.08 mm |
| Shank Type | Straight |
| Type | Screw Machine Drill |
| Material | High Speed Steel |
| Fractional Diameter | 15/32" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Overall Length Inches | 3.625" |
| Metric Size | 11.91 mm |
| Overall Length | 3-5/8" |
| Fractional Size | 15/32" |
| Grade | General Purpose |
| Specification Designation | ANSI |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Series | R40 |