
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
31/64 in. HSS Bright 118 Deg. General Purpose Screw Machine Drill
- Item Code: 040031
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R40 screw machine length drills have a 118 degree conventional point for easy re-grinding so the drills can be re-used many times. They are manufactured from High Speed steel for drilling many materials including steel, stainless steel and aluminum, and come with a bright finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool, so you get a cleaner more accurate hole (sizes 45/64 and above are steam oxide). There is a huge range of drills available, with 77 diameters in all, from 3/64 inch all the way up to 2 inches and for added versatility, the drills can be used in both machine and hand held applications. Please see R41 and R42 drills for matching drills in wire gauge and letter diameters respectively.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Fractional Size | 31/64" |
|---|---|
| Series | R40 |
| Shank Type | Straight |
| Coating/Finish | Bright |
| Decimal Size | 0.4844" |
| Drill Bit Grade | General Purpose |
| Fractional Diameter | 31/64" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length | 3-11/16" |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Inches | 3.6875" |
| Overall Length Metric | 93.66 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Specification Designation | ANSI |
| Type | Screw Machine Drill |
| Flute Length | 2-3/16" |
| Metric Size | 12.30 mm |