
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
35/64 in. HSS Bright 118? General Purpose Screw Machine Drill
- Item Code: 040035
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R40 screw machine length drills have a 118 degree conventional point for easy re-grinding so the drills can be re-used many times. They are manufactured from High Speed steel for drilling many materials including steel, stainless steel and aluminum, and come with a bright finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool, so you get a cleaner more accurate hole (sizes 45/64 and above are steam oxide). There is a huge range of drills available, with 77 diameters in all, from 3/64 inch all the way up to 2 inches and for added versatility, the drills can be used in both machine and hand held applications. Please see R41 and R42 drills for matching drills in wire gauge and letter diameters respectively.
Tech Specs
Back To Top| Fractional Size | 35/64" |
|---|---|
| Brand | Precision Twist Drill |
| Flute Length | 2-1/2" |
| Coating/Finish | Bright |
| Material | High Speed Steel |
| Metric Size | 13.89 mm |
| Shank Type | Straight |
| Type | Screw Machine Drill |
| Fractional Diameter | 35/64" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Specification Designation | ANSI |
| Overall Length Inches | 4" |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Size | 0.5469" |
| Overall Length Metric | 101.6 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Series | R40 |
| Overall Length | 4" |
| Grade | General Purpose |