
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/8 in. HSS Bright 118° General Purpose Screw Machine Drill
- Item Code: 040040
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R40 screw machine length drills have a 118 degree conventional point for easy re-grinding so the drills can be re-used many times. They are manufactured from High Speed steel for drilling many materials including steel, stainless steel and aluminum, and come with a bright finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool, so you get a cleaner more accurate hole (sizes 45/64 and above are steam oxide).
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 4-1/4" |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Metric | 107.95 mm |
| Fractional Diameter | 5/8" |
| Grade | General Purpose |
| Series | R40 |
| Specification Designation | ANSI |
| Decimal Size | 0.6250" |
| Flute Length | 2-3/4" |
| Overall Length Inches | 4.25" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Type | Screw Machine Drill |
| Cutting Direction | Right |
| Fractional Size | 5/8" |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Metric Size | 15.88 mm |
| Shank Type | Straight |
| Coating/Finish | Bright |