
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/64 in HSS Bright 135 Deg. General Purpose Screw Machine Drill
- Item Code: 040805
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Available in sizes from 1/16 inch to 1/2 inch in increments of 1/64 inch, R40C screw machine length jobber drills are manufactured from premium High Speed Steel for use in many materials, including aluminum, steel and stainless steel, and have a steam oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool, so you get clean and accurate holes. As an aid to self-centering and to reduce the push force needed, the drills come with a 135 degree split point, and are very versatile drills, being suitable for use in many different hand-held and machine applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Fractional Diameter | 5/64" |
| Metric Size | 1.98 mm |
| Series | R40C |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Fractional Size | 5/64" |
| Overall Length | 1-11/16" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Decimal Size | 0.0781" |
| Grade | Heavy Duty |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Specification Designation | ANSI, NAS |
| Type | Screw Machine Drill |
| Flute Length | 11/16" |
| Overall Length Inches | 1.6875" |
| Overall Length Metric | 42.86 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |