
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
13/64 HSS Black Oxide 135 Deg. Split Point Heavy-Duty Screw Machine Drill
- Item Code: 040813
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Available in sizes from 1/16 inch to 1/2 inch in increments of 1/64 inch, R40C screw machine length jobber drills are manufactured from premium High Speed Steel for use in many materials, including aluminum, steel and stainless steel, and have a steam oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool, so you get clean and accurate holes. As an aid to self-centering and to reduce the push force needed, the drills come with a 135 degree split point, and are very versatile drills, being suitable for use in many different hand-held and machine applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Steam Oxide surface treatment for increased wear resistance and lubricity
Tech Specs
Back To Top| Brand | Precision Twist Drill |
|---|---|
| Decimal Size | 0.2031" |
| Metric Size | 5.16 mm |
| Drill Bit Grade | Heavy Duty |
| Overall Length Inches | 2.25" |
| Specification Designation | ANSI, NAS |
| Type | Screw Machine Drill |
| Fractional Size | 13/64" |
| Material | High Speed Steel |
| Series | R40C |
| Fractional Diameter | 13/64" |
| Overall Length | 2-1/4" |
| Cutting Direction | Right |
| Flute Length | 1-3/16" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Shank Type | Straight |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Overall Length Metric | 57.15 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |