
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#10 HSS Bright 118 Deg. General Purpose Spiral Flute Screw Machine Drill
- Item Code: 041010
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R41 screw machine length drills have a strong, standard 118 degree point which is easy to regrind, making the drills very economical as they can be used many times. The bright finish ensures clean and accurate holes by preventing workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill. Manufactured from premium High Speed Steel, the tools are suitable for drilling a wide variety of materials, including stainless steel, aluminum and steels. R41 screw length machine drills are available in wire gauge sizes from 60 to 1, and can be used in both machine and hand-held applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 1-1/16" |
|---|---|
| Type | Screw Machine Drill Bit |
| Coating/Finish | Bright |
| Metric Size | 4.91 mm |
| Grade | General Purpose |
| Specification Designation | ANSI |
| Wire Size | #20 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Shank Type | Straight |
| Overall Length | 2-1/8" |
| Overall Length Metric | 57.15 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Series | R41 |
| Material | High Speed Steel |
| Decimal Size | 0.1935" |
| Overall Length Inches | 2.25" |