
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#19 HSS Bright 118 Deg. General Purpose Screw Machine Drill
- Item Code: 041019
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R41 screw machine length drills have a strong, standard 118 degree point which is easy to regrind, making the drills very economical as they can be used many times. The bright finish ensures clean and accurate holes by preventing workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill. Manufactured from premium High Speed Steel, the tools are suitable for drilling a wide variety of materials, including stainless steel, aluminum and steels. R41 screw length machine drills are available in wire gauge sizes from 60 to 1, and can be used in both machine and hand-held applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Shank Style | Cylindrical shank |
|---|---|
| Overall Length | 2-1/8" |
| Wire Size | #19 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Series | R41 |
| Cutting Direction | Right |
| Drill Bit Grade | General Purpose |
| Overall Length Inches | 2.125" |
| Overall Length Metric | 53.98 mm |
| Shank Type | Straight |
| Specification Designation | ANSI |
| Type | Screw Machine Drill Bit |
| Material | High Speed Steel |
| Coating/Finish | Bright |
| Decimal Size | 0.1660" |
| Flute Length | 1-1/16" |
| Metric Size | 4.22 mm |