
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#47 Cobalt Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point Series M41CO Heavy-Duty Screw Machine Drill
- Item Code: 041347
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Manufactured from premium High Speed cobalt for drilling hard materials including tool steel, M41CO screw machine length drill bits have a 135 degree split point, reducing the push force needed and helping to self-center the drill. The bronze oxide finish ensures a clean, accurate hole by preventing workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill. Available in wire gauge sizes from 60 to 1, M41CO screw machine length drill bits are designed for heavy duty jobs and recommended to use in difficult materials and applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Cobalt base material with Bronze Oxide for wear resistance and lubricity
Tech Specs
Back To Top| Brand | Precision Twist Drill |
|---|---|
| Decimal Size | 0.0785" |
| Type | Screw Machine Drill Bit |
| Wire Size | #47 |
| Flute Length | 11/16" |
| Material | Cobalt |
| Metric Size | 1.99 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Drill Bit Grade | Heavy Duty |
| Overall Length Metric | 42.86 mm |
| Coating/Finish | Bronze |
| Overall Length Inches | 1.6875" |
| Cutting Direction | Right |
| Material Grade | M41 |
| Overall Length | 1-11/16" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Series | M41CO |
| Shank Type | Straight |
| Specification Designation | ANSI |