
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#40 HSS Black Oxide 135 Deg. Split Point Heavy-Duty Screw Machine Drill
- Item Code: 041840
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
With a 135 degree split point to help with self-centering and reduce the force required to drill the hole, R41C screw machine length drills are manufactured to NAS907 type C standard and made from High Speed steel, so can be used for drilling many materials including steel, stainless steel and aluminum. They are available in wire gauge sizes from 60 to 1 and come with a steam oxide finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool for accurate holes. Suitable for many different machine and hand held applications, R41C drills are a great choice.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Steam Oxide surface treatment for increased wear resistance and lubricity
Tech Specs
Back To Top| Metric Size | 2.49 mm |
|---|---|
| Shank Type | Straight |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Size | 0.0980" |
| Flute Length | 13/16" |
| Overall Length | 1-13/16" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Overall Length Metric | 46.04 mm |
| Series | R41C |
| Wire Size | #40 |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Material | High Speed Steel |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Specification Designation | ANSI, NAS |
| Drill Bit Grade | Heavy Duty |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Overall Length Inches | 1.8125" |
| Type | Screw Machine Drill Bit |