
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#46 HSS Black Oxide 135 Deg. Split Point HD Spiral Flute Screw Machine Drill
- Item Code: 041846
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
With a 135 degree split point to help with self-centering and reduce the force required to drill the hole, R41C screw machine length drills are manufactured to NAS907 type C standard and made from High Speed steel, so can be used for drilling many materials including steel, stainless steel and aluminum. They are available in wire gauge sizes from 60 to 1 and come with a steam oxide finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool for accurate holes. Suitable for many different machine and hand held applications, R41C drills are a great choice.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 44.45 mm |
|---|---|
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Inches | 1.75" |
| Overall Length | 2-1/16" |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Flute Length | 1" |
| Material | High Speed Steel |
| Cutting Direction | Right |
| Series | R41C |
| Wire Size | #24 |
| Decimal Size | 0.0810" |
| Specification Designation | ANSI, NAS |
| Metric Size | 2.06 mm |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Shank Type | Straight |
| Grade | Heavy Duty |
| Type | Screw Machine Drill Bit |