
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#56 HSS Black Oxide 135 Deg. Split Point Heavy-Duty Screw Machine Drill
- Item Code: 041856
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
With a 135 degree split point to help with self-centering and reduce the force required to drill the hole, R41C screw machine length drills are manufactured to NAS907 type C standard and made from High Speed steel, so can be used for drilling many materials including steel, stainless steel and aluminum. They are available in wire gauge sizes from 60 to 1 and come with a steam oxide finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool for accurate holes. Suitable for many different machine and hand held applications, R41C drills are a great choice.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design
- Steam Oxide surface treatment for increased wear resistance and lubricity
Tech Specs
Back To Top| Material | High Speed Steel |
|---|---|
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Type | Screw Machine Drill Bit |
| Wire Size | #56 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.0465" |
| Flute Length | 1/2" |
| Metric Size | 1.18 mm |
| Overall Length Inches | 1.375" |
| Overall Length Metric | 34.93 mm |
| Cutting Direction | Right |
| Series | R41C |
| Specification Designation | ANSI, NAS |
| Grade | Heavy Duty |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Overall Length | 1-3/8" |
| Shank Type | Straight |