
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Letter C HSS Black Oxide 118 Deg. Split Point HD Spiral Flute Screw Machine Drill
- Item Code: 042003
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R42 screw machine length drills are manufactured from High Speed steel and are suitable for drilling a wide range of materials including aluminum, steel and stainless steel, and are available in letter sizes from A to Z. The drills have a strong 118 degree conventional point which can be easily re-ground, so they can be used many times,. The bright finish means you get accurate clean holes as workpiece material is prevented from sticking to the cutting surfaces of the drills, and they can be used in many different hand-held and machine applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Letter Size | C |
|---|---|
| Overall Length | 2-1/2" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Specification Designation | ANSI |
| Shank Type | Straight |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Inches | 2.5" |
| Series | R42 |
| Flute Length | 1-3/8" |
| Grade | General Purpose |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Metric Size | 6.15 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Decimal Size | 0.2420" |
| Overall Length Metric | 63.5 mm |
| Type | Screw Machine Drill Bit |