
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
R HSS Bright 118 Deg. Series R42 General Purpose Screw Machine Drill
- Item Code: 042018
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R42 screw machine length drills are manufactured from High Speed steel and are suitable for drilling a wide range of materials including aluminum, steel and stainless steel, and are available in letter sizes from A to Z. The drills have a strong 118 degree conventional point which can be easily re-ground, so they can be used many times,. The bright finish means you get accurate clean holes as workpiece material is prevented from sticking to the cutting surfaces of the drills, and they can be used in many different hand-held and machine applications.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 3" |
|---|---|
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Decimal Size | 0.3390" |
| Metric Size | 8.61 mm |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Drill Bit Grade | General Purpose |
| Series | R42 |
| Coating/Finish | Bright |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Flute Length | 1-11/16" |
| Letter Size | R |
| Overall Length Inches | 3" |
| Type | Screw Machine Drill Bit |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Metric | 76.2 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Specification Designation | ANSI |