
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M Cobalt Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point Series M42CO Heavy-Duty Screw Machine Drill
- Item Code: 042313
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
M42CO heavy duty screw machine length drill bits are recommended for use in difficult materials and applications and are available in letter sizes from A to Z, with a 135 degree split point for good self-centering and reducing push force. The premium High Speed cobalt used in manufacture means the drills are suitable for drilling hard materials including tool steel, whilst the bronze oxide finish prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool to ensure a clean and accurate hole.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Cobalt base material with Bronze Oxide for wear resistance and lubricity
Tech Specs
Back To Top| Metric Size | 7.49 mm |
|---|---|
| Point Angle | 135 Deg. |
| Overall Length | 2-3/4" |
| Type | Screw Machine Drill Bit |
| Material | Cobalt |
| Shank Type | Straight |
| Coating/Finish | Bronze |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Size | 0.2950" |
| Overall Length Inches | 2.75" |
| Specification Designation | ANSI |
| Material Grade | M42 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Flute Length | 1-9/16" |
| Series | M42CO |
| Drill Bit Grade | Heavy Duty |
| Letter Size | M |
| Overall Length Metric | 69.85 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |