
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
V Cobalt Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point Series M42CO Heavy-Duty Screw Machine Drill
- Item Code: 042322
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
M42CO heavy duty screw machine length drill bits are recommended for use in difficult materials and applications and are available in letter sizes from A to Z, with a 135 degree split point for good self-centering and reducing push force. The premium High Speed cobalt used in manufacture means the drills are suitable for drilling hard materials including tool steel, whilst the bronze oxide finish prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool to ensure a clean and accurate hole.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Cobalt base material with Bronze Oxide for wear resistance and lubricity
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 1-7/8" |
|---|---|
| Material | Cobalt |
| Overall Length | 3-1/4" |
| Drill Bit Grade | Heavy Duty |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Inches | 3.25" |
| Decimal Size | 0.3770" |
| Type | Screw Machine Drill Bit |
| Material Grade | M42 |
| Metric Size | 9.58 mm |
| Coating/Finish | Bronze |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Shank Type | Straight |
| Specification Designation | ANSI |
| Letter Size | V |
| Overall Length Metric | 82.55 mm |
| Series | M42CO |