
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Letter A HSS Black Oxide 135 Deg. Split Point HD Spiral Flute Screw Machine Drill
- Item Code: 042801
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
For use in many different machine and hand-held applications, and manufactured to NAS907 type C standard, R42C screw machine length drills have a 135 degree split point which helps with self-centering and reduces the push force required. Made from premium High Speed steel, the drills can be used in many different materials including stainless steel, aluminum and steel, and have a steam oxide finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting surface of the tool for clean, accurate holes. They are available in letter sizes from A to Z and are suitable for many different machine and hand-held applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Series | R42C |
|---|---|
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Inches | 2.4375" |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Decimal Size | 0.2340" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Metric Size | 5.94 mm |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Overall Length Metric | 61.91 mm |
| Shank Type | Straight |
| Specification Designation | ANSI, NAS |
| Cutting Direction | Right |
| Letter Size | A |
| Flute Length | 1-3/8" |
| Grade | Heavy Duty |
| Type | Screw Machine Drill Bit |