
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Letter N HSS Black Oxide 135 Deg. Split Point HD Screw Machine Drill
- Item Code: 042814
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
For use in many different machine and hand-held applications, and manufactured to NAS907 type C standard, R42C screw machine length drills have a 135 degree split point which helps with self-centering and reduces the push force required. Made from premium High Speed steel, the drills can be used in many different materials including stainless steel, aluminum and steel, and have a steam oxide finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting surface of the tool for clean, accurate holes. They are available in letter sizes from A to Z and are suitable for many different machine and hand-held applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 2-13/16" |
|---|---|
| Letter Size | N |
| Material | High Speed Steel |
| Metric Size | 7.67 mm |
| Overall Length Metric | 71.44 mm |
| Shank Type | Straight |
| Cutting Direction | Right |
| Flute Length | 1-5/8" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Specification Designation | ANSI, NAS |
| Decimal Size | 0.3020" |
| Grade | Heavy Duty |
| Overall Length Inches | 2.8125" |
| Series | R42C |
| Type | Screw Machine Drill Bit |