
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
23/32 (.7188) in Cobalt Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point HD Screw Machine Drill Bit
- Item Code: 046046
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
M40CO screw machine length drill bits are of a heavy duty design, recommended for use when drilling difficult materials and applications. They are manufactured from High Speed cobalt, suitable for drilling hard materials including tool steel, and have a bronze oxide finish to stop workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool, so you get a more accurate hole. The 135 degree split point is an aid to self-centering, so no drill wander over the workpiece surface, and reduces the force needed to drill down. M40CO drill bits are available in fractional sizes from 1/16? to 3/4? in 1/64? increments.
Tech Specs
Back To Top| Fractional Size | 23/32" |
|---|---|
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Flute Length | 3" |
| Shank Type | Straight |
| Fractional Diameter | 23/32" |
| Grade | Heavy Duty |
| Material | Cobalt |
| Overall Length Inches | 4.75" |
| Overall Length Metric | 120.65 mm |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Material Grade | M40 |
| Overall Length | 4-3/4" |
| Specification Designation | ANSI |
| Metric Size | 18.26 mm |
| Decimal Size | 0.7188" |
| Series | M40CO |
| Coating/Finish | Bronze |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Type | Screw Machine Drill Bit |