
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
ER25 x 1-1/4 Inch, 60mm Coolant Straight Shank Chuck Holders for CNC Lathes
- Item Code: 04782
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Techniks Collet Chucks are made with precision to achieve T.I.R. of 0.0001" or less. The Coolant-thru feature is suitable for coolant up to 1,500 PSI. The holder fits CNC Lathes and can also be used for tapping applications. It seals coolant from the turret to the shank with an o-ring on the end of the shank.
Features
Back To Top- For coolant up to 1,500 PSI
- 0.0001" runout from shank to pocket
- PowerCOAT coolant nut included
Tech Specs
Back To Top| Gage Length (mm) | 37 |
|---|---|
| Overall Length (in) | 3.82 |
| Type | SS Collet Chuck |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 1.654 |
| Capacity Range (mm) | 1 - 19.1mm |
| Gage Length-Face Contact (in) | N/A |
| Balanced to | N/A |
| Gage Length (in) | 1.457 |
| Lock Nut Diameter (in) | 1.65 |
| Collet Series | ER25 |
| Lock Nut Diameter (mm) | 41.9 |
| Brand | Techniks |
| Gage Length-Face Contact (mm) | N/A |
| Material | 8620 Steel |
| Overall Diameter (mm) | 31.75 |
| Taper | 1-1/4" Straight Shank |
| Unit of Tool | Metric or Inch |
| Capacity Range (in) | 0.039" - 0.75" |
| Overall Diameter (in) | 1.25 |
| Overall Length (mm) | 97 |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 42 |
| Style | Single Ended |