
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
ER32 x 1-1/4 Inch, 60mm Coolant Straight Shank Chuck Holders for CNC Lathes
- Item Code: 04784
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Techniks Collet Chucks are made with precision to achieve T.I.R. of 0.0001" or less. The Coolant-thru feature is suitable for coolant up to 1,500 PSI. The holder fits CNC Lathes and can also be used for tapping applications. It seals coolant from the turret to the shank with an o-ring on the end of the shank.
Features
Back To Top- For coolant up to 1,500 PSI
- 0.0001" runout from shank to pocket
- PowerCOAT coolant nut included
Tech Specs
Back To Top| Gage Length (in) | 1.693 |
|---|---|
| Gage Length (mm) | 43 |
| Overall Length (in) | 4.06 |
| Overall Length (mm) | 103.1 |
| Capacity Range (mm) | 1.1 - 21mm |
| Overall Diameter (in) | 1.25 |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 1.969 |
| Capacity Range (in) | 0.043" - 0.83" |
| Gage Length-Face Contact (mm) | N/A |
| Lock Nut Diameter (in) | 1.97 |
| Unit of Tool | Metric or Inch |
| Balanced to | N/A |
| Brand | Techniks |
| Type | SS Collet Chuck |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 50 |
| Gage Length-Face Contact (in) | N/A |
| Lock Nut Diameter (mm) | 50 |
| Material | 8620 Steel |
| Overall Diameter (mm) | 31.75 |
| Taper | 1-1/4" Straight Shank |
| Collet Series | ER32 |
| Style | Single Ended |