
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
ER40 x 1-1/2 Inch, 75mm Coolant Straight Shank Chuck Holders for CNC Lathes
- Item Code: 04790
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Techniks Collet Chucks are made with precision to achieve T.I.R. of 0.0001" or less. The Coolant-thru feature is suitable for coolant up to 1,500 PSI. The holder fits CNC Lathes and can also be used for tapping applications. It seals coolant from the turret to the shank with an o-ring on the end of the shank.
Features
Back To Top- For coolant up to 1,500 PSI
- 0.0001" runout from shank to pocket
- PowerCOAT coolant nut included
Tech Specs
Back To Top| Overall Length (mm) | 134.9 |
|---|---|
| Gage Length (mm) | 60 |
| Lock Nut Diameter (mm) | 63 |
| Overall Diameter (in) | 1.5 |
| Capacity Range (mm) | 2.2 - 26mm |
| Lock Nut Diameter (in) | 2.48 |
| Gage Length-Face Contact (in) | N/A |
| Overall Length (in) | 5.31 |
| Taper | 1-1/2" Straight Shank |
| Capacity Range (in) | 0.086" - 1.02" |
| Unit of Tool | Metric or Inch |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 63 |
| Collet Series | ER40 |
| Gage Length-Face Contact (mm) | N/A |
| Material | 8620 Steel |
| Style | Single Ended |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 2.48 |
| Brand | Techniks |
| Gage Length (in) | 2.362 |
| Overall Diameter (mm) | 38.1 |
| Type | SS Collet Chuck |
| Balanced to | N/A |