
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
ER11 x 3/4 Inch, 2.5 Inch Coolant Double-Ended Straight Shank Collet Chuck
- Item Code: 04801-DE
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Double-Ended ER Straight Shank Chucks for Swiss style turning machines
ER double-ended collet chucks handle a wide range of machining jobs without having to buy new tool holders. Simply choose the right size collet for the job, set tool depth, and tighten the collet nut to proper torque using a torque wrench and tightening fixure.
Techniks tool holders are manufactured to the highest possible standards to extend perishable cutting tool life and improve CNC machine performance.
Features
Back To Top- 0.0001" runout from shank to pocket
- Wrench flats extend full length of shank
- Works with ER Mini nuts
Tech Specs
Back To Top| Gage Length (in) | 0.472 |
|---|---|
| Overall Diameter (in) | 0.75 |
| Overall Length (in) | N/A |
| Style | Double Ended |
| Gage Length (mm) | 12 |
| Balanced to | N/A |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 19 |
| Brand | Techniks |
| Collet Series | ER11 |
| Overall Diameter (mm) | 19.05 |
| Type | SS Collet Chuck |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 0.748 |
| Capacity Range (in) | 0.019" - 0.28" |
| Capacity Range (mm) | 0.5 - 7.1mm |
| Gage Length-Face Contact (mm) | N/A |
| Material | 8620 Steel |
| Unit of Tool | Metric or Inch |
| Gage Length-Face Contact (in) | N/A |
| Lock Nut Diameter (in) | 0.75 |
| Lock Nut Diameter (mm) | 19.1 |
| Taper | 3/4" Straight Shank |
| Overall Length (mm) | N/A |