
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 Inch x 30 Feet A MED, Scotch-Brite Clean and Finish Roll, 3 per case
- Item Code: 048011-00264
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Clean and Finish Roll delivers consistent results for finishing, blending, polishing, and cleaning on a variety of metals, wood, plastics surfaces as well as hard-to-reach areas. The roll stock can be easily cut to any length. Clean and Finish roll stock provides consistent surface conditioning for the life of the product.
Features
Back To Top- Conformable pad gets into hard-to-reach areas
- Suitable for hand use or on oscillating and dual pad rubbing machines
- Open web material resists loading, allowing abrasives to maintain a consistent cut-rate
- Suitable for metal, wood, composite and advanced materials
Tech Specs
Back To Top| Mineral Type | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Model Number | CF-RL |
| Size Description | 4 in x 30 ft |
| Width (Metric) | 101.6 mm |
| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Finishing/Polishing;Sanding Wood by Hand |
| Dimension 2 | 30 ft |
| Color | Maroon |
| Length | 30 Linear Foot |
| Primary Application | Maintenance;Other Door Assembly Applications |
| Product Form | Roll |
| Grade | MED |
| Width | 4 Inch |
| Converted Form | Roll |
| Dimension 1 | 4 in |
| Length (Metric) | 9.144 m |
| Position | Better |
| Brand | 3M |
| Series | Scotch-Brite™ |