
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 Inch x 30 Feet A VFN, Scotch-Brite™ Clean and Finish Roll, 3 per case
- Item Code: 048011-00266
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Clean and Finish Roll delivers consistent results for finishing, blending, polishing, and cleaning on a variety of metals, wood, plastics surfaces as well as hard-to-reach areas. The roll stock can be easily cut to any length. Clean and Finish roll stock provides consistent surface conditioning for the life of the product.
Tech Specs
Back To Top| Equipment - Machines | Dual Pad Rubbing Machines;Hand Sanding;Oscillating Machines |
|---|---|
| Size Description | 4 in x 30 ft |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Model Number | CF-RL |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal;Woodworking, Composite & Advanced Materials |
| Width (Metric) | 101.6 mm |
| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Finishing/Polishing;Sanding Wood by Hand |
| Dimension 2 | 30 ft |
| Color | Maroon |
| Length | 30 Linear Foot |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Width | 4 Inch |
| Converted Form | Roll |
| Dimension 1 | 4 in |
| Length (Metric) | 9.144 m |
| Position | Better |
| Product Form | Roll |
| Brand | 3M |
| Grade | VFN |