
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 30 Feet A VFN, Scotch-Brite™ Clean and Finish Roll, 2 per case
- Item Code: 048011-00276
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Clean and Finish Roll delivers consistent results for finishing, blending, polishing, and cleaning on a variety of metals, wood, plastics surfaces as well as hard-to-reach areas. The roll stock can be easily cut to any length. Clean and Finish roll stock provides consistent surface conditioning for the life of the product.
Tech Specs
Back To Top| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Finishing/Polishing;Sanding Wood by Hand |
|---|---|
| Equipment - Machines | Dual Pad Rubbing Machines;Hand Sanding;Oscillating Machines |
| Product Form | Roll |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal;Woodworking, Composite & Advanced Materials |
| Length (Metric) | 9.144 m |
| Converted Form | Roll |
| Dimension 1 | 6 in |
| Dimension 2 | 30 ft |
| Length | 30 Linear Foot |
| Substrates | All Metals;Hardwood;Softwood |
| Model Number | CF-RL |
| Brand | 3M |
| Grade | VFN |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Size Description | 6 in x 30 ft |
| Substrate Category | Metal;Wood |
| Width | 6 Inch |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Color | Maroon |
| Position | Better |