
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x 1/2 in. A/O Very Fin.e CF-DC Scotch-Brite™ Clean and Fin.ish Disc, 100 ea/Case
- Item Code: 048011-00669
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Clean and Finish Discs combine conformable material and abrasive mineral to effectively blend, clean, and polish surfaces on a wide variety materials such as aluminum, stainless steel, plastics, wood, and fiberglass; producing a clean, consistent finish without undercutting or damaging the base material.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- Soft abrasive mineral and non-woven web are ideal for cleaning, blending, finishing, and light coating and corrosion removal
- Conformable pad gets into corners and over contoured surfaces to produce a uniform finish\Open web construction resists loading and rinses clean for repeated use
- Non-woven 3D structure provides long life and consistent finishes
- Attaches to random orbital sander (hookit backup pad) for increased cut-rate and cover larger areas
Tech Specs
Back To Top| Backing Material | Non-woven |
|---|---|
| Brand | 3M |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Color Family | Red |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Product Key | CF-DC |
| Maximum Speed | 4000 rpm |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color | Maroon |
| Grade | Very Fine |
| Product Number | CF-DC |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.5 in |
| Center Hole Metric | 12.7 mm |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Equipment - Machines | Manual Backstand |
| Product Form | Disc |
| Application | Finishing, Polishing, Surface Preparation |
| For Use On | All Metals |
| Form Type | Disc |