
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x 1/2 in. A/O Medium CP-DC Scotch-Brite™ Cut and Polish Disc, 100 ea/Case
- Item Code: 048011-00828
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Cut and Polish Disc is engineered to produce satin or high-luster finishes and may be used for cleaning or light deburring on a variety of metals. The durable open-web construction is designed to resist loading and greatly increase the life of the disc.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- Aluminum oxide mineral delivers an aggressive cut with a polished surface
- Durable non-woven web construction resists loading, prolonging service life of the disc
- Ideal for aggressive blending and finishing
- Versatile disc may be used on bench motor or straight shaft tool
- Provides high cut-rate and low heat retention, allowing extended contact with the workpiece
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Metric | 12.7 mm |
|---|---|
| Color | Tan |
| Product Form | Disc |
| Product Number | CP-DC |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Color Family | Beige |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Backing Material | Non-woven |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Maximum Speed | 4000 rpm |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.5 in |
| Grade | Medium |