
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 in. x NH A/O Medium CP-DC Scotch-Brite™ Cut and Polish Disc, 50 ea/Case
- Item Code: 048011-00829
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Cut and Polish Disc is engineered to produce satin or high-luster finishes and may be used for cleaning or light deburring on a variety of metals. The durable open-web construction is designed to resist loading and greatly increase the life of the disc.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- Aluminum oxide mineral delivers an aggressive cut with a polished surface
- Durable non-woven web construction resists loading, prolonging service life of the disc
- Ideal for aggressive blending and finishing
- Versatile disc may be used on bench motor or straight shaft tool
- Provides high cut-rate and low heat retention, allowing extended contact with the workpiece
Tech Specs
Back To Top| Color Family | Beige |
|---|---|
| Product Key | CP-DC |
| Product Number | CP-DC |
| Maximum Speed | 3000 rpm |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Color | Tan |
| Backing Material | Non-woven |
| Grade | Medium |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Overall Diameter Metric | 203.2 mm |
| Overall Diameter Decimal | 8.0 in |
| Product Form | Disc |