
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 1 Inch x 3/8 Inch 7S XCS, Scotch-Brite Clean and Strip Unitized Wheel, 10 per case
- Item Code: 048011-01014
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Clean and Strip Unitized Wheel is hard, open-web wheel for aggressive coating removal, cleaning welds, and removing rust, paint, and coating. The layered, durable unitized wheel construction and hard 7 density, with low conformability, works well with portable tools and die grinders to reach tight or confined areas.
Features
Back To Top- Extra coarse abrasive and low conformability provide strong cutting action without damaging the base material
- Gets into hard-to-reach areas
- Tough, layered, unitized construction can operate clockwise or counterclockwise directions
- Resists heat buildup and loading on soft coatings, allowing prolonged operation and consistent coating removal
Tech Specs
Back To Top| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Cleaning |
|---|---|
| Max RPM | 14100 |
| Size Description | 3 in x 1 in x 3/8 in |
| Equipment - Machines | Backstand |
| Product Form | Wheel |
| Form Type | Unitized |
| Brand | 3M |
| Substrates | All Metals |
| Width | 1 Inch |
| Center Hole Diameter | 0.37 |
| Diameter (Metric) | 76.2 mm |
| Dimension 2 | 1 in |
| Center Hole Diameter (Metric) | 9.398 |
| Diameter | 3 Inch |
| Dimension 1 | 3 in |
| Dimension 3 | 3/8 in |
| Grade | XCS |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Density | 7 |
| Converted Form | Wheel |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Color | Black |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Position | Better |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Substrate Category | Metal |