
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 1 Inch x 2 Inch 5A FIN, Scotch-Brite™ Finishing Flap Brush, 3 per case
- Item Code: 048011-01161
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Finishing Flap Brush is constructed from sections of non-woven material slit lengthwise and bonded to a cylindrical core. Our long-lasting brush provides improved consistency and greater control over a number of critical prep and finishing tasks, to include polishing and aesthetic finishing, such as brushed finishes on copper, brass, stainless steel, aluminum, and other metals.
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter | 2 |
|---|---|
| Center Hole Diameter (Metric) | 50.8 |
| Max RPM | 3400 |
| Size Description | 6 in x 1 in x 2 in |
| Application Category | Blending/Deburring;Cleaning;Finishing/Polishing |
| Grade | FIN |
| Color | Maroon |
| Dimension 1 | 6 in |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Primary Application | Metalworking |
| Substrates | All Metals |
| Width | 1 Inch |
| Brand | 3M |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Converted Form | Flap Brush |
| Density | 5 |
| Dimension 2 | 1 in |
| Dimension 3 | 2 in |
| Model Number | CF-FB |
| Product Form | Brush |
| Diameter | 6 Inch |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Equipment - Machines | Backstand |
| Position | Better |
| Substrate Category | Metal |
| Density Rating | Medium |