
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 9 Inch T, Scotch-Brite™ Clean and Finish Sheet, 50 per case
- Item Code: 048011-01276
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Clean and Finish Sheet uses a conformable non-woven web and a variety of mineral types to blend, clean, and finish. It also works well for contour finishing and lacquer finishing and polishing. The sheet is flexible, making it effective for getting into hard-to-reach areas to produce a uniform finish.
Tech Specs
Back To Top| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Finishing/Polishing;Sanding Wood by Hand |
|---|---|
| Mineral Type | Talc |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal;Woodworking, Composite & Advanced Materials |
| Substrates | All Metals;Hardwood;Softwood |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 9 in |
| Color | White |
| Equipment - Machines | Dual Pad Rubbing Machines;Hand Sanding;Oscillating Machines |
| Converted Form | Sheet |
| Dimension 1 | 6 in |
| Product Form | Sheet |
| Substrate Category | Metal;Wood |
| Length | 9 Inch |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Length (Metric) | 228.6 mm |
| Size Description | 6 in x 9 in |
| Width | 6 Inch |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Position | Better |