
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 Inch x 1 Inch x 3 Inch 8S FIN, Scotch-Brite™ Light Deburring Wheel, 3 per case
- Item Code: 048011-01679
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Light Deburring Wheel is a smooth running, convolute-constructed wheel that provides a clean system for light deburring, polishing, and finishing. We made this wheel with Soft construction and smooth operation to require less effort by the operator than a harder wheel.
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 8 Inch |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 203.2 mm |
| Dimension 1 | 8 in |
| Model Number | LD-WL |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Center Hole Diameter | 3 |
| Substrates | All Metals |
| Width | 1 Inch |
| Application Category | Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Form Type | Convolute/Deburring |
| Grade | FIN |
| Product Form | Wheel |
| Color | Gray |
| Brand | 3M |
| Converted Form | Wheel |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Size Description | 8 in x 1 in x 3 in |
| Dimension 2 | 1 in |
| Dimension 3 | 3 in |
| Primary Application | Metalworking |
| Equipment - Machines | Backstand |
| Position | Good |
| Substrate Category | Metal |
| Center Hole Diameter (Metric) | 76.2 |
| Density | 8 |
| Max RPM | 4500 |
| Mineral Type | Silicon Carbide |