
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 1 Inch x 1 Inch 6A CRS, Scotch-Brite Metal Finishing Wheel, 3 per case
- Item Code: 048011-01866
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Metal Finishing Wheel combines conformability with consistent abrasive cutting action to provide uniform brushed stainless and satin finishes. Our Metal Finishing Wheel is also used effectively to blend and match #3 or #4 mill finishes on stainless steel and to create brushed or satin finishes on items such as cutlery, appliance trim, builders hardware, and plumbing fixtures.
Features
Back To Top- Open-web construction resists loading and runs cool to provide professional results on stainless steel, brass, aluminum and other metals
- Controlled abrasive action helps prevent undercutting or gouging
- Highly conformable wheel effectively finishes irregular or contoured surfaces
- Convolute construction wound around a fiber core runs smooth to provide fine, uniform finishing
Tech Specs
Back To Top| Substrates | Aluminum;Brass;Bronze;Copper;Stainless Steel |
|---|---|
| Center Hole Diameter | 1 |
| Dimension 3 | 1 in |
| Max RPM | 6000 |
| Primary Application | Metalworking |
| Substrate Category | Metal |
| Brand | 3M |
| Color | Maroon |
| Diameter | 6 Inch |
| Dimension 2 | 1 in |
| Equipment - Machines | Backstand;Inline Sanders |
| Grade | CRS |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Position | Best |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Density | 6 |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Application Category | Blending/Deburring;Cleaning;Finishing/Polishing |
| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 |
| Converted Form | Wheel |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Model Number | MF-WL |
| Product Form | Wheel |
| Dimension 1 | 6 in |
| Size Description | 6 in x 1 in x 1 in |
| Width | 1 Inch |