
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 Inch x 1 Inch x 5 Inch 7A MED, Scotch-Brite Cut and Polish Wheel, 1 per case
- Item Code: 048011-03294
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Cut and Polish Wheels are built for aggressive blending and finishing applications. Harder than other finishing wheels, our Cut and Polish Wheels are good for defect removal or heavy scratch blending and produces a finish with a tight scratch pattern.
Features
Back To Top- Non-woven web construction helps resist premature loading, contributing to longer service life
- Good replacement for rubber bonded wheel
- Ideal for aggressive blending and finishing
Tech Specs
Back To Top| Equipment - Machines | Centerless Grinders;Robotics |
|---|---|
| Model Number | CP-WL |
| Center Hole Diameter | 5 |
| Converted Form | Wheel |
| Density | 7 |
| Diameter | 12 Inch |
| Application Category | Blending/Deburring |
| Dimension 3 | 5 in |
| Max RPM | 3000 |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter (Metric) | 127 |
| Diameter (Metric) | 304.8 mm |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Width | 1 Inch |
| Color | Tan |
| Substrates | All Metals |
| Dimension 2 | 1 in |
| Position | Better |
| Primary Application | Metalworking |
| Substrate Category | Metal |
| Dimension 1 | 12 in |
| Grade | MED |
| Product Form | Wheel |
| Size Description | 12 in x 1 in x 5 in |
| Width (Metric) | 25.4 mm |