
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 2 Inch TC 330, 3M Roto Peen Flap Assembly, 5 per case
- Item Code: 048011-03765
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Our 3M™ Roto Peen Flap Assembly effectively peens a variety of metals.
Features
Back To Top- Tungsten carbide shot is bonded to the flaps, providing a cleaner peening method than loose shot "blasting"
- Available in three flap sizes for both small and large surface areas
- Especially effective for precision in-service rework, manufacturing, repair of small areas, and peening holes
- Imparts a compressive residual stress that benefits the material by strengthening its durability
Tech Specs
Back To Top| Dimension 2 | 2 Inch |
|---|---|
| Form Type | Flap Assembly |
| Size Description | 1 in x 2 in |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Length | 2 Inch |
| Converted Form | Roto Peen |
| Width | 1 Inch |
| Brand | 3M |
| Length (Metric) | 50.8 mm |
| Product Form | Roto Peen |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Color | Goldenrod |
| Series | 3M™ |