
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 Inch x 1/2 Inch x 3 Inch 8S FIN, Scotch-Brite SST Deburring Wheel, 4 per case
- Item Code: 048011-03991
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Scotch-Brite™ SST Deburring Wheel is a higher density convolute wheel designed to remove sharp burrs and radius edges from stainless steel, titanium and other demanding alloys. Its conformability makes it ideal for use on intricate shapes and contours.
Features
Back To Top- Deburrs and finishes demanding alloys
- Higher density wheel that retains conformability for finishing intricate geometries and contours
Tech Specs
Back To Top| Dimension 3 | 3 in |
|---|---|
| Model Number | ST-WL |
| Density | 8 |
| Form Type | Convolute/Deburring |
| Size Description | 8 in x 1/2 in x 3 in |
| Converted Form | Wheel |
| Max RPM | 4500 |
| Product Form | Wheel |
| Center Hole Diameter (Metric) | 76.2 |
| Diameter | 8 Inch |
| Diameter (Metric) | 203.2 mm |
| Dimension 1 | 8 in |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Brand | 3M |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Center Hole Diameter | 3 |
| Color | Gray |
| Width | 0.5 Inch |
| Dimension 2 | 1/2 in |
| Grade | FIN |