
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 Inch x 1 Inch x 3 Inch 5A FIN, Scotch-Brite Finishing Flap Brush, 3 per case
- Item Code: 048011-04145
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Finishing Flap Brush is constructed from sections of non-woven material slit lengthwise and bonded to a cylindrical core. Our long-lasting brush provides improved consistency and greater control over a number of critical prep and finishing tasks, to include polishing and aesthetic finishing, such as brushed finishes on copper, brass, stainless steel, aluminum, and other metals.
Features
Back To Top- Provides more surface contact than bristle-type brushes
- Continuously supplies fresh abrasives for consistent, uniform finishes
- Non-woven web is load and heat resistant, enabling fine finishing results on a variety of materials
- Achieves decorative finishes on metal, wood, and composites
Tech Specs
Back To Top| Max RPM | 3200 |
|---|---|
| Model Number | CF-FB |
| Center Hole Diameter (Metric) | 76.2 |
| Color | Maroon |
| Diameter | 8 Inch |
| Diameter (Metric) | 203.2 mm |
| Dimension 1 | 8 in |
| Substrates | All Metals |
| Brand | 3M |
| Density Rating | Medium |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Application Category | Blending/Deburring;Cleaning;Finishing/Polishing |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Equipment - Machines | Backstand |
| Width | 1 Inch |
| Density | 5 |
| Position | Better |
| Substrate Category | Metal |
| Center Hole Diameter | 3 |
| Converted Form | Flap Brush |
| Dimension 2 | 1 in |
| Product Form | Brush |
| Size Description | 8 in x 1 in x 3 in |
| Dimension 3 | 3 in |
| Grade | FIN |
| Primary Application | Metalworking |