
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 42 Inch A MED, Scotch-Brite Surface Conditioning Belt, 10 per case
- Item Code: 048011-04189
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ SC Surface Conditioning Belt is a durable belt engineered to perform detail work such as blending, blending corners, cleaning, contour finishing, deburring, deburring edges, fine finishing, flat finishing, setting the grain, stainless steel finishing, and attaining straightline-brushed finishes on a variety of metals.
Features
Back To Top- Reduced loading and heat build-up allow extended operating time and consistent surface conditioning results
- Reinforced backing and non-woven open web material provides superior flexibility for detail work, over contours and edges
- Removes surface imperfections, grindlines, mill, and other marks
Tech Specs
Back To Top| Dimension 2 | 42 in |
|---|---|
| Equipment - Machines | Backstand;File Belt Sanders;Inline Sanders |
| Length (Metric) | 1066.8 mm |
| Size Description | 1 in x 42 in |
| Brand | 3M |
| Model Number | SC-BS |
| Product Form | Belt |
| Position | Better |
| Substrate Category | Metal |
| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Converted Form | Narrow Belt |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Back Color | Maroon |
| Form Type | Scrim |
| Grade | MED |
| Max Speed | 6500 |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Width | 1 Inch |
| Color | Maroon |
| Dimension 1 | 1 in |
| Length | 42 Inch |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Front Color | Maroon |
| Max RPM | 6500 |
| Substrates | All Metals |