
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 9 Inch, Scotch-Brite™ General Purpose Hand Pad 7447B, 60 pads bulk per case
- Item Code: 048011-04229
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ General Purpose Hand Pad 7447 combines flexibility with effective cutting action and precise hand control to accomplish tough cleaning jobs or produce fine finishing results, use after use. Very fine grade aluminum oxide abrasives cut fast and fine, leaving a smooth, finished surface. Suitable for use on a wide variety of materials and for many different tasks.
Tech Specs
Back To Top| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
|---|---|
| Converted Form | Hand Pad |
| Equipment - Machines | Hand Sanding |
| Length (Metric) | 228.6 mm |
| Model Number | HP-HP |
| Product Form | Hand Pad |
| Width | 6 Inch |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 6 in |
| Size Description | 6 in x 9 in |
| Substrates | All Metals |
| Color | Maroon |
| Dimension 2 | 9 in |
| Position | Better |
| Substrate Category | Metal |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Grade | VFN |
| Length | 9 Inch |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Primary Application | Maintenance;Other Door Assembly Applications |