
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 Inch x 1 Inch x 5 Inch 9S FIN, Scotch-Brite™ EXL Deburring Wheel, 1 per case
- Item Code: 048011-05138
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ EXL Deburring Wheel features a hard, dense consistency that quickly deburrs, finishes, and polishes all types of metals, composites, glass and leaves a smooth, clean surface. Its conformable characteristic makes the wheel ideal for deburring stamped or laser cut parts, or for finishing after belt sanding.
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter | 5 |
|---|---|
| Converted Form | Wheel |
| Diameter | 12 Inch |
| Grade | FIN |
| Product Form | Wheel |
| Size Description | 12 in x 1 in x 5 in |
| Diameter (Metric) | 304.8 mm |
| Dimension 2 | 1 in |
| Position | Good |
| Substrates | All Metals;Glass;Hard Composite;Soft Composite |
| Dimension 3 | 5 in |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Substrate Category | Composite;Metal;Other |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Max RPM | 3000 |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter (Metric) | 127 |
| Width | 1 Inch |
| Color | Gray |
| Form Type | Convolute/Deburring |
| Density | 9 |
| Dimension 1 | 12 in |
| Equipment - Machines | Backstand |
| Model Number | XL-WL |
| Primary Application | Metalworking |
| Application Category | Blending/Deburring;Finishing/Polishing |