
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 in. x 1-1/4 in. Scotch-Brite™ Aluminum Oxide Very Fine High Strength Surface Conditioning Disc
- Item Code: 048011-05305-3M
- Brand: Scotch-Brite
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ High Strength Disc is a general purpose disc made of a durable, tough web and is designed to effectively clean, deburr, denib/defuzz, and achieve satin finishes. The durable, non-woven, open-web construction resists loading and runs cool to keep the abrasives cutting at a consistent rate throughout the life of the disc.
Features
Back To Top- Durable open-web disc deburrs, denibs/defuzz, and cleans a wide variety of metals
- Conformable disc with wear-resistant edge provides consistent finishes and long disc life
- Can be stacked to expand use or cover larger surface areas
- Load resistance extends cut rate throughout the life of the disc
- Tough, non-woven material allows heavy-duty use
Tech Specs
Back To Top| Application | Surface Preparation, Deburring, Finishing |
|---|---|
| Center Hole Diameter Decimal | 1.2500" |
| Center Hole Diameter Metric | 31.75 mm |
| For Use On | All Metals |
| Overal Diameter Metric | 203.20 mm |
| Overall Diameter Decimal | 8.0000" |
| Product Color | Maroon |
| Brand | Scotch-Brite |
| Max RPM | 3000 |
| Grade | Very Fine |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Attachment Type | Hook & Loop |