
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
16 in. x 1-1/4 in. A/O Medium HS-DC Scotch-Brite™ High Strength Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 048011-05314
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ High Strength Disc is a general purpose disc made of a durable, tough web and is designed to effectively clean, deburr, denib/defuzz, and achieve satin finishes. The durable, non-woven, open-web construction resists loading and runs cool to keep the abrasives cutting at a consistent rate throughout the life of the disc.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Durable open-web disc deburrs, denibs/defuzz, and cleans a wide variety of metals
- Conformable disc with wear-resistant edge provides consistent finishes and long disc life
- Can be stacked to expand use or cover larger surface areas
- Load resistance extends cut rate throughout the life of the disc
- Tough, non-woven material allows heavy-duty use
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Center Hole Diameter Decimal | 1.25 in |
| Grade | Medium |
| Color | Maroon |
| Application | Deburring, Finishing, Surface Preparation |
| Backing Material | Non-woven |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Metric | 406.4 mm |
| Product Form | Disc |
| Center Hole Metric | 31.75 mm |
| Color Family | Red |
| Product Number | HS-DC |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Overall Diameter Decimal | 16.0 in |
| Equipment - Machines | Manual Backstand |
| Maximum Speed | 1300 rpm |