
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x NH CF-DC Talc Scotch-Brite™ Clean and Fin.ish Disc, 150 ea/Case
- Item Code: 048011-05323
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Clean and Finish Discs combine conformable material and abrasive mineral to effectively blend, clean, and polish surfaces on a wide variety materials such as aluminum, stainless steel, plastics, wood, and fiberglass; producing a clean, consistent finish without undercutting or damaging the base material.
ORDER IN MULTIPLES of 150
Features
Back To Top- Soft abrasive mineral and non-woven web are ideal for cleaning, blending, finishing, and light coating and corrosion removal
- Conformable pad gets into corners and over contoured surfaces to produce a uniform finish\Open web construction resists loading and rinses clean for repeated use
- Non-woven 3D structure provides long life and consistent finishes
- Attaches to random orbital sander (hookit backup pad) for increased cut-rate and cover larger areas
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Talc |
|---|---|
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Product Form | Disc |
| Application | Finishing, Polishing, Surface Preparation |
| Color | White |
| Brand | 3M |
| Backing Material | Non-woven |
| Color Family | White |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Equipment - Machines | Disc Sanders |
| Product Number | CF-DC |